Czempionat Europy koni czystej krwi arabskiej

05 lis 2018   |   Aktualności
Czempionat Europy koni czystej krwi arabskiej

         W dniach 27 – 28.10.2018  w miejscowości Lier w Belgii odbył się Czempionat Europy koni czystej krwi arabskiej ,,European Championships for Arabian Horses 2018”.

 

Stadnina Koni Janów Podlaski wytypowała do udziału w czempionacie 7 koni:

  1. Roczną klaczkę BENONA, Ascot DD (BE) – Bernadetta / Ganges, 2017
  2. Rocznego ogierka ERANTIS, Ascot DD (BE) – Eugara / Om El Bellissimo, 2017
  3. Dwuletnią klaczkę TACJANA, Ascot DD ( BE ) – Tartina / Perseusz, 2016
  4. Trzyletnią klacz PRAGA, Vitorio TO (US ) – Perla / Ganges, 2015
  5. Czteroletnią klacz ADELITA, Kahil Al Shaqab (US) – Altamira / Ekstern, 2014
  6. Siedmioletnią klacz POTENTILLA, Ekstern – Panonia / Eukaliptus, 2011
  7. Pięcioletniego ogiera PITAWAL, Kahil Al Shaqab (US) – Pepita / Ekstern, 2013

 

           Dokonując wyboru składu koni na Czempionat Europy kierowano się tym, aby stawka wytypowanych koni była silna, ale też uwzględniono dużą odległość do Lier i niebezpieczeństwo zmęczenia długą podróżą szczególnie młodych koni oraz to, że za miesiąc czeka nasze konie wyjazd na również odległy pokaz do Paryża. Dlatego też do Lier nie pojechała m .in. wysoko oceniana roczna Encarina, która z kolei uwzględniana jest na wyjazd na Salon Konia do Paryża, a z kolei roczny Erantis po powrocie z Lier będzie odpoczywał.

Ostatecznie do Belgii wyruszyło siedem koni w różnym wieku.

           Występująca jako pierwsza podczas Czempionatu Europy klaczka BENONA debiutująca na pokazie halowym uzyskała za typ oceny 18,5 – 19, podobnie za głowę i szyję, za ruch sędziowie przyznali jej oceny: 1×18, 1×18,5, 3×19. Z łączną średnią oceną 89,20 punkta klaczka zajęła X-te miejsce w klasie.

            W klasie drugiej zaprezentował się ERANTIS, który za typ uzyskał komplet 19 – tek, za głowę i szyję komplet 19,5, a jego ruch oceniono na 19. Ostatecznie zajął V miejsce w klasie. Łączna ilość punktów jaką zdobył od pięciu sędziów to 454.  Dla porównania koń który zajął drugie miejsce w klasie uzyskał 456 punktów.

            W klasie klaczy trzyletnich zaprezentowała się TACJANA. Jej kłus poderwał publiczność, podobał się również sędziom, którzy przyznali jej za tą cechę wysokie oceny
2x ocenę maksymalną 20 punktów, 2x bardzo wysoko 19,5, a jeden z sędziów przyznał jej,  ocenę 19 pkt. Za typ, głowę i szyję otrzymała wysokie oceny 19 i 19,5. Należy zwrócić uwagę, że Tacjana jest pierwszą przedstawicielką rodziny przybyłej z Tierska w 1966 klaczy Tiwiriada, która odnosi sukcesy pokazowe. Ostatecznie Tacjana zajęła miejsce piąte uzyskując łącznie od wszystkich sędziów 456,5 punkta (dla przykładu koń, który uplasował się na m. IV – 457 pkt. , m. III – 457,5 pkt.
             Kolejna nasza przedstawicielka, PRAGA wystąpiła w klasie trzylatek. Nie pokazała swoich możliwości, od sędziów uzyskała notę 90,30 punkta  i zajęła miejsce ósme.

            Niedzielne pokazy rozpoczęła klasa klaczy 4-5 letnich. Wystąpiła w niej ADELITA, która wbiegła na ring prezentując piękny, efektowny kłus. Otrzymała owacje i bardzo wysokie oceny. Aż czterech sędziów przyznało jej  dwudziestki za ruch, komplet 19,5 za typ i 3x 19,5 za głowę i szyję. Jej łączna średnia ocena to 92,30 punkta. Jednak w jej klasie wystąpiły utytułowane konkurentki Wildona i Pustynia Kahila, późniejsze Championki. Adelita uplasowała się za nimi na miejscu trzecim.

            W klasie klaczy 6 -7 letnich Stadninę Koni Janów Podlaski reprezentowała córka Eksterna, gniada POTENTILLA, klacz której znane były ringi pokazowe. I tym razem nie zawiodła nas, pokazała pełen bukiet konia arabskiego, efektowny ruch i urodę arabską. Jej oceny za ruch to 4×20 i 1x 19,5, oceny za typ to komplet 19,5, oceny za głowę  szyję 4 x19, 1×19,5. Łącznie, średnia ocena od sędziów 92,17 punkta wystarczyła na zajęcie miejsca trzeciego.

            Jako ostatni reprezentant stadniny zaprezentował się, jedyny ogier w ekipie, PITAWAL od Pepita. Dynamiczny kłus i prezentacja w pozycji na stój zostały ocenione przez sędziów na 91,90 punkta. Ostatecznie zajął IV miejsce w swojej klasie.

 

            Oprócz koni będących własnością Stadniny Koni Janów Podlaski w Czempionacie Europy wzięły udział konie wyhodowanie w Janowie, a prezentowane przez nowych właścicieli takie jak :

Palatina (QR Marc – Palmeta), wł. PPH Parys, zajęła IV m . w klasie

Biruta (Ekstern – Bajada), wł. Halsdon Arabians, zajęła I m. w klasie

Etoryk (Om El Shahmaan – Etnologia), wł. Kay and Helen Hennekens – Van Nes, III miejsce w klasie

Albano (Enzo – Alena), wł. Al Whasham Stud – II m. w klasie

Prezentowane też było potomstwo koni janowskiej hodowli:

klaczka po  Pogrom, Wadelia od Wróżka , wł. Lutetia Arabians – zajęłą wysokie IV miejsce w klasie, Belazalia od Belladona, wł. Lutetia Arabians – piąte miejsce w klasie.

Ereira po janowskiej hodowli Piruecie, wyhodowana w SK Michałów, wł. Halsdon Arabians – II m. w klasie.

 

            Podsumowując, podczas Czempionatu Europy w Lier  2018 konie wyhodowane w Stadninie Koni Janów Podlaski nie zdobyły tytułów ale dobrze się zaprezentowały i zostały wysoko ocenione przez sędziów.

            Należy docenić dobrą pracę  zespołu  trenerów – prezenterów Kamila Biernata, Andrzeja Siekluckiego i Mateusza Tokarskiego.

            Bardzo dziękujemy też kibicom, głównie z Polski, którzy wspomogli występy koni.

A.S.