POMIAN

 

   

fot. Sylwia Iłenda

Gazal Al Shaqab (QA)
gniady 1995
Al Shaqab Stud
Anaza El Farid (US)
gniady 1988
L. & L. St. Clair
Ruminaja AIi (US) Shaikh Al Badi (US)
Bint Magidaa (US)
Bint Deenaa (US) Ansata Ibn Halima (EG)
Deena (EG)
Kajora (US)
gniada 1979
Tom Chauncey
Kaborr (US) Nabor (SU)
Bint Kholameh (US)
Edjora (SE) Exelsjor
Edessa
Pilar
siwa 1996
SK Janów Podlaski
Fawor
sk.gniady 1981
SK Michałów
Probat (SE) Pohaniec
Borexia (SE)
Fatma Anarchista
Forta
Pipi
siwa 1981
SK Janów Podlaski
Banat El Azrak
Bandola
Pilarka Palas (SU)
Pierzga

 

Dane ogiera

Właściciel i hodowca: Stadnina Koni Janów Podlaski

PASB Vol. XVI-4
siwy ogier, urodzony 2 marca 2010
wymiary: 158-176-19 cm

Ród męski: Saklawi I 1886, hod. Anazeh Ruala (B)
Linia żeńska: Szamrajówka ~1810, hod. Biała Cerkiew (PL)

Kariera wyścigowa

2013 – 7 startów: 1xI, 2xIII, 1xV

Kariera pokazowa

2011: Czempion Wiosennego Pokazu Młodzieży Ogierów Młodszych, Białka,
2011: Top Five Czempionatu Polski Ogierów Młodszych, Janów Podlaski
2012: Top Five Czempionatu Polski Ogierów Młodszych, Janów Podlaski

Charakterystyka

   Pomian to najmłodszy w polskiej hodowli syn ogiera Gazal Al Shaqab, dzierżawionego w latach 2002-2003 przez stadniny w Janowie Podlaskim i Michałowie, uzywanego w kolejnych latach dzięki mrożonemu nasieniu. Gazal Al Shaqab to przedstawiciel cennego rodu Saklawi I. Jego matka Kajora to klacz o niemal polskich korzeniach, wywodząca się z linii Wołoszki. Potomstwo Gazala odznacza się urodą i bukietem arabskim.

   W polskiej hodowli Gazal Al Shaqab pozostawił wyborną stawkę potomstwa, na czele z fenomenalną, janowską Pianissimą – dwukrotną czempionką Polski (juniorek i seniorek), dwukrotnie „trójkoronowaną” (w obu kategoriach wiekowych) czempionką Pucharu Narodów, Europy i Świata, oraz Czempionką Klaczy Młodszych USA, Czempionką pokazów w Al Khalediah i w Dubaju, pierwszą Platynową Czempionką Świata Klaczy. Wśród synów ogiera Gazal Al Shaqab na pokazach wyróżniły się: Drabant, Equifor, El Azem, Eol, Pegasus, Ebert i Eryks, oraz białecki Hun i michałowski Georgetown.

   Pomian pochodzi z najcenniejszej linii żeńskiej w Janowie – linii Szamrajówki. Jego matka, Pilar – córka charyzmatycznej Pipi, wnuczka niezapomnianej, zjawiskowej Pilarki, zostawiła w macierzystej stadninie plejadę doskonałych córek, jak: Panonia, Pieta, Pinga, Pinta, Pilarosa, Piba.

   Pomian to młody ogier o prawidłowej, harmonijnej budowie, znakomitej górnej linii, długiej łopatce, mocnych nogach, pięknej szyi, bardzo dobrym ruchu, prezentujący najlepsze cechy rodziny, z której pochodzi. Bardzo dobrze spisywał się na krajowych pokazach jako roczny i `dwuletni ogierek. Jako trzylatek odbył trening wyścigowy. W kolejnym roku zadebiutował na pokazach w kategorii seniorów, zajmując na pokazie narodowym trzecie miejsce w klasie za późniejszymi czempionem i wiceczempionem, ogierami Equator i Pogrom.