Wiceczempiony Polskiego Narodowego Młodzieżowego Czempionatu Koni Rasy Małopolskiej

11 cze 2019   |   Aktualności
Wiceczempiony Polskiego Narodowego Młodzieżowego Czempionatu Koni Rasy Małopolskiej

W dniach 8-9 czerwca 2019 r. w Stadninie Koni Białka k. Krasnegostawu odbył się Narodowy Młodzieżowy Czempionat Koni Rasy Małopolskiej.

Stadninę Koni Janów Podlaski reprezentowały 4 konie; w klasie ogierków rocznych: AGIAS AA (Emark – Agrykola / Divisor xx) i BENGALI AA (Chestnut Park All that Jazz – Begina / Efekt), w klasie klaczy rocznych EWILLA AA (Ekolog – Emarilla / Decoration) oraz w klasie klaczy dwuletnich ELIANA AA (Efekt – Elinda / Dounba xx).

Konie oceniane były na płycie w ręku, następnie roczniaki w korytarzu luzem, natomiast dwulatki w korytarzu w skokach.

Roczny ogierek BENGALI AA wysoko oceniony na płycie i po świetnej prezentacji w korytarzu, zarówno w galopie jak i kłusie zajął miejsce pierwsze. Komentujący sędzia oceniając go użył określenia ,,efekciarz”.

AGIAS AA wysoko oceniony w ręku, za typ uzyskał 2×9,5, 1×9; za głowę, szyję, kłodę 1×9,5; 1×9,1×8, pomimo pozytywnej charakterystyki przez sędziego ,,dobrze podstawiony, pchający się do przodu z obszernym kłusem”, jako cecha negatywna „trochę brakowało mu zbalansowania”. Ogierek uzyskał mniejszą ilość punktów i zajął miejsce szóste.

Roczna EWILLA AA również uzyskała wysokie oceny podczas prezentacji na płycie, ale gorzej została oceniona po prezentacji w korytarzu (,,kłusująca do góry, galopująca zbyt szybko, mało efektywnie). Ostatecznie zajęła miejsce poza pierwszą piątką.

W klasie klaczy dwuletnich reprezentowała nas ELIANA AA. Z bardzo wysoką oceną na płycie: 3×9,5 za typ; 2×9,5 za głowę, szyję, kłodę, w sumie podczas oceny w ręku uzyskała 44,10 pkt. Równie dobrze wypadła w skokach i ruchu luzem w korytarzu, ,,dobra w ruchu, dynamiczna, z dobrą pracą zadu” uplasowała się na drugim miejscu.

BENGALI AA zdobył tytuł Czempiona Ogierów Rocznych, ELIANA AA została Wiceczempionką Klaczy Dwuletnich. Oba konie drugiego dnia pokazu stanęły do rywalizacji o tytuł Czempiona Polski Ogierów Młodszych i Czempionki Polski Klaczy Młodszych. Sędziowie zdecydowali, że BENGALI AA zdobędzie tytuł Wiceczempiona Polski Ogierów Młodszych, a ELIANA AA tytuł Wiceczempionki Polski Klaczy Młodszych.

 

Podczas Czempionatu w Białce mieliśmy okazję podziwiać potomstwo wielu ogierów wyhodowanych w Stadninie Koni Janów Podlaski: Barnaba, Armani, Drop, Awans, Emaks, Efekt i Emark.