Zmarł Maciej Falkiewicz

08 mar 2023   |   Aktualności
Zmarł Maciej Falkiewicz

Zmarł Maciej Falkiewicz


26 lutego 2023 r. zmarł Maciej Falkiewicz – artysta związany przez wiele lat z Janowem Podlaskim i SK Janów Podlaski.
Urodzony 29 października 1942 r. w Lublinie – malarz, miłośnik koni i instruktor jeździectwa, organizator rajdów konnych, wielokrotny uczestnik i współorganizator plenerów janowskich, pedagog, „człowiek bujnej osobowości i temperamentu”.
Na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych był uczniem profesorów Eugeniusza Eibischa, Michała Byliny i Ludwika Maciąga. Dwaj ostatni, jak sam przyznawał, wywarli ogromny wpływ na jego życie i twórczość. Dyplom uzyskał w 1974 roku w pracowni prof. Byliny i prof. Maciąga.
W 1975 roku wziął udział w I Ogólnopolskim Plenerze Malarskim w Janowie Podlaskim. Zauroczony niezwykłą atmosferą nadbużańskiej osady, okalających ją malowniczych pejzaży, a przede wszystkim końmi z janowskiej stadniny (do czego przyczynił się niewątpliwie prof. Maciąg, który jako żołnierz AK ukrywał się po wojnie przed NKWD, pracując w stadninie jako masztalerz) związał się na trwałe z Podlasiem, Białą Podlaską i Janowem, gdzie osiedlił się w 1990 roku, po zakupie XVIII-wiecznego mieszczańskiego Domu Ryttów, w którym przez wiele lat prowadził Galerię Autorską i Dom Pracy Twórczej.
W ponad 200-letnim dworze stworzył swoistą artystyczną enklawę ducha i tradycji dawnej polskości. „Postrzegany przez lokalną społeczność jako oryginał i niespokojny duch, […] stał się nie lada atrakcją i twarzą uśpionego na ogół miasteczka (budzącego się raz do roku w sierpniu, podczas słynnej na cały świat aukcji koni arabskich) […]” – pisał w pośmiertnym już wspomnieniu o Falkiewiczu Waldemar Golanko.
„Tematami obrazów Macieja są okoliczne pejzaże, pola, woda, domy i ogrody Janowa Podlaskiego, własne podwórko, wnętrze domu i ludzie, którzy ten dom nawiedzają, a szczególnie konie, po prostu najbliższy świat.” – pisał w przedmowie do katalogu prac malarza Stanisław Baj (Maciej Falkiewicz – malarstwo, rysunek, grafika, 2008). „Miłość do koni” – jako główną przyczynę osiedlenia się w Janowie, w niedalekim sąsiedztwie SK Janów Podlaski, wskazywał także sam Falkiewicz.
Zakorzenione w tradycjach polskiego malarstwa rodzajowego i pejzażowego prace Macieja Falkiewicza znajdują się w zbiorach wielu muzeów i kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą (m.in. w Muzeum Regionalnym w Siedlcach, Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej, Muzeum Lubelskim, Centralnym BWA i Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie). Dorobek artysty prezentowany był na ok. 80 wystawach w kraju i za granicą.
.


Maciej Falkiewicz, W Stajni Zegarowej – Janów Podlaski (1976, olej na płótnie, Muzeum Południowego Podlasia)

Na zdjęciu Maciej Falkiewicz (źródło: archiwum M. Falkiewicza, falkiewicz.janowpodlaski.pl)